STX Champ Camp
STX Champ Camp
2014 Schedule & Standings
General Information
Registration and Cost
Tournament Schedule
Scores and Standings
Directions
Items to Bring
Recruiting Service
Contact Us
Photos
FAQ

Tournament Format
All teams will play a total of at least 8 games:
1 on Wednesday, 3 on Thursday, 3 on Friday, 1 on Saturday morning.
The 'Championship Game' will follow the Saturday morning's games schedule, to start @ 12:30.
- Each team will play FIVE games in pool play, 1 on Wednesday, 3 on Thursday, and one on Friday.
- The top two teams from each of the camp's 8 divisions will advance to the playoffs, which will begin Friday afternoon. The next two teams from each division will advance to a separate playoff round. The remaining teams will be assigned additional games against other non-playoff teams.
- The 'Championship Game" will be held on Saturday at Homewood Field (Johns Hopkins).
- Champ Camp Challenge Teams will have their own format (see schedule below).

Divisions & Standings
Jump to Schedule/Results

Championship Bracket teams in bold. Pool Play records listed first, overall record in parenthesis.
GROUP A
GROUP B
GROUP C
GROUP D
Dukes 1 5-0 (9-0)
Blue Mountain 4-1 (5-3)

HGR Lacrosse Blue 2-3 (4-4)
Team Turnpike 2 1-4 (2-6)
1763 Lacrosse Club 2015 0-5 (1-7)

Carolina Elite 5-0 (7-1)
Tidewater Riptide 4-1 (5-3)
Red and Black Elite 2-3 (4-4)
Norfolk Academy 2-3 (3-5)
Tri-State Silver 0-5 (2-6)

Tri-State White 2016 5-0 (6-2)
SweetLax 4-1 (5-3)
Brady's Bunch Elite 3-2 (7-2)
Team WA 2015 Chinooks 2-3 (4-5)
380 Lax 1-4 (3-5)
Team 24 4-1 (4-4)
BattleLax 3-2 (4-4)

Long Island 2 2-3 (3-5)
Dixie All-Stars 1-4 (2-6)
Tri-State Blue 0-5 (1-7)
GROUP E
GROUP F GROUP G GROUP H
Tri-State Gold 2015 5-0 (7-1)
Long Island 1 4-1 (7-2)
Team Texas 1-4 (2-6)
Excell Storm 1-4 (2-6)
Triad Elite Lacrosse 1-4 (3-5)

Ridgewood 1 5-0 (8-1)
Fog City 4-1 (6-2)

Paragon Elite 2-3 (3-5)
Team WA 2016 Sockeyes 1-4 (3-5)
Team Chesapeake 1-4 (4-4)

Team Turnpike ELITE-2015 5-0 (7-2)
Dukes 2 4-1 (6-2)

Team West Coast 2-3 (4-4)
Team NMS Vernon 2-3 (2-6)
Celtic Cross 1-4 (1-7)
Team America 5-0 (6-2)
Ridgewood 2 3-2 (3-5)
HGR Lacrosse Green 2-3 (4-4)
Gilman 1-4 (1-7)
Long Island 3 0-5 (1-7)
CHALLENGE TEAMS

Long Island Jr. 9-0
Team WA 2017 Coho's 8-2
Brady's Bunch Elite 2017/18 5-3
Red and Black Elite Jr. 5-4
T2 2017 5-4
Tri-State Navy 4-4
Blue Mountain Jr. 3-5
Team America 2 3-6
1763 Lacrosse Club 2017 3-5
Tri-State Grey 2-7
Excell Storm Jr. 1-8

Pool Play Inter-Divisional Pairings

Group A / Group B
Group C / Group D
Group E / Group F
Group G / Group H
Group I / Group J
Group K / Group L
Group M / Group N
Group O / Group P

Pool Play Schedule/Results
Round 1 - Wednesday, July 16
Note time change for game #7. Game will now start at 6:45 p.m. to allow more time for field to dry.
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
1 4:00 pm JHU Homewood 1763 Lacrosse Club 2015 Norfolk Academy 5-11
2 4:00 pm JHU 2 Carolina Elite Red and Black Elite 14-3
3 4:15 pm Unitas Excell Storm Paragon Elite 3-9
4 4:15 pm Towson 2 Tidewater Riptide Tri-State Silver 17-2
5 4:15 pm St. Paul's Turf 1 Dukes 1 HGR Lacrosse Blue 17-2
6 4:15 pm St. Paul's Turf 2 SweetLax Tri-State White 2016 5-8
7 6:45 pm St. Paul's Grass Team Turnpike ELITE-2015 Team West Coast 15-8
8 5:15 pm JHU Homewood 380 Lax BattleLax 13-1
9 5:15 pm JHU 2 Team NMS Venom HGR Lacrosse Green 9-7
10 5:30 pm Unitas Tri-State Blue Dixie All-Stars 2-7
11 5:30 pm Towson 2 Long Island 1 Team Texas 11-4
12 5:30 pm St. Paul's Turf 1 Tri-State Gold 2015 Triad Elite Lacrosse 15-2
13 5:30 pm St. Paul's Turf 2 Blue Mountain Team Turnpike 2 9-6
14 5:30 pm St. Paul's Grass Fog City Team Chesapeake 8-7
15 6:30 pm JHU Homewood Ridgewood 1 Team WA 2016 Sockeyes 11-2
16 6:30 pm JHU 2 Red and Black Elite Jr 1763 Lacrosse Club 2017 11-2
17 6:45 pm Unitas Team America Long Island 3 12-2
18 6:45 pm Towson 2 Tri-State Navy Excell Storm Jr 14-1
19 6:45 pm St. Paul's Turf 1 Dukes 2 Celtic Cross 17-2
20 6:45 pm St. Paul's Turf 2 Team 24 Long Island 2 11-4
21 7:45 pm JHU Homewood Blue Mountain Jr Tri-State Grey 8-4
22 7:45 pm JHU 2 Gilman Ridgewood 2 5-7
23 8:00 pm Unitas T2 2017 Team America 2 11-1
24 8:45 pm JHU Homewood Brady's Bunch Elite 2017/18 Team WA 2017 Coho's 9-11
25 8:45 pm JHU 2 Team WA 2015 Chinooks Brady's Bunch Elite 4-13
26 9:15 pm Unitas Team America 2 Long Island Jr 0-16
Round 2 - Thursday, July 17
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
27 8:30 am JHU Homewood Red and Black Elite Norfolk Academy 7-5
28 8:30 am JHU 2 HGR Lacrosse Blue Tidewater Riptide 8-13
29 8:30 am Unitas Carolina Elite Tri-State Silver 11-3
30 8:30 am Towson 2 Dukes 1 Team Turnpike 2 23-2
31 8:45 am St. Paul's Turf 1 Blue Mountain 1763 Lacrosse Club 2015 10-2
32 8:45 am St. Paul's Turf 2 SweetLax Brady's Bunch Elite 11-5
33 8:45 am St. Paul's Grass Team WA 2015 Chinooks 380 Lax 10-8
34 8:45 am Garrison Forest 1 Tri-State White 2016 Team 24 12-5
35 8:45 am Garrison Forest 2 Tri-State Blue Long Island 2 4-9
36 9:45 am JHU Homewood Team Texas Fog City 5-8
37 9:45 am JHU 2 Long Island 1 Triad Elite Lacrosse 13-1
38 9:45 am Unitas Dukes 2 Team West Coast 15-3
39 9:45 am Towson 2 Dixie All-Stars BattleLax 3-10
40 10:00 am St. Paul's Turf 1 Tri-State Grey T2 2017 1-11
41 10:00 am St. Paul's Turf 2 Team WA 2016 Sockeyes Paragon Elite 6-8
42 10:00 am St. Paul's Grass Tri-State Gold 2015 Excell Storm 11-3
43 10:00 am Garrison Forest 1 Team Turnpike ELITE-2015 Team NMS Venom 14-2
44 10:00 am Garrison Forest 2 Celtic Cross Gilman 9-8 (ot)
45 11:00 am JHU Homewood Team America Ridgewood 2 7-4
46 11:00 am JHU 2 Long Island 3 HGR Lacrosse Green 2-11
47 11:00 am Unitas Blue Mountain Jr Brady's Bunch Elite 2017/18 2-12
48 11:00 am Towson 2 Team WA 2017 Coho's Team America 2 9-3
49 11:15 am St. Paul's Turf 1 Ridgewood 1 Team Chesapeake 14-2
50 11:15 am St. Paul's Turf 2 Excell Storm Jr T2 2017 6-12
51 11:15 am Garrison Forest 1 1763 Lacrosse Club 2017 Long Island Jr 1-11
52 11:15 am Garrison Forest 2 Tri-State Navy Red and Black Elite Jr 6-7 (ot)
Round 3 - Thursday, July 17
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
53 12:45 pm JHU Homewood Tri-State Blue Team 24 0-16
54 12:45 pm JHU 2 Brady's Bunch Elite Tri-State White 2016 5-10
55 12:45 pm Unitas Team Turnpike 2 HGR Lacrosse Blue 8-12
56 12:45 pm Towson 2 SweetLax 380 Lax 15-5
57 12:45 pm St. Paul's Turf 1 Tri-State Silver Norfolk Academy 4-5
58 12:45 pm St. Paul's Turf 2 Carolina Elite Tidewater Riptide 9-4
59 12:45 pm St. Paul's Grass Team WA 2015 Chinooks Dixie All-Stars 12-5
60 1:00 pm Garrison Forest 1 Blue Mountain Red and Black Elite 5-2
61 1:00 pm Garrison Forest 2 Dukes 1 1763 Lacrosse Club 2015 18-0
62 2:00 pm JHU Homewood Team Chesapeake Paragon Elite 11-10
63 2:00 pm JHU 2 Team West Coast Celtic Cross 7-5
64 2:00 pm Unitas Long Island 2 BattleLax 6-7 (ot)
65 2:00 pm Towson 2 Tri-State Gold 2015 Team WA 2016 Sockeyes 11-2
66 2:00 pm St. Paul's Turf 1 Team Turnpike ELITE-2015 Long Island 3 18-2
67 2:00 pm St. Paul's Turf 2 Triad Elite Lacrosse Team Texas 3-6
68 2:00 pm St. Paul's Grass Red and Black Elite Jr Team WA 2017 Coho's 7-5
69 2:15 pm Garrison Forest 1 Ridgewood 1 Fog City 7-6
70 2:15 pm Garrison Forest 2 Long Island 1 Excell Storm 15-2
71 3:15 pm JHU Homewood Tri-State Grey Team America 2 7-3
72 3:15 pm JHU 2 Dukes 2 Team NMS Venom 18-2
73 3:15 pm Unitas Excell Storm Jr Long Island Jr 0-11
74 3:15 pm Towson 2 Team America Gilman 13-3
75 3:15 pm St. Paul's Turf 1 Tri-State Navy 1763 Lacrosse Club 2017 11-4
76 3:15 pm St. Paul's Turf 2 Blue Mountain Jr Team WA 2017 Coho's 4-5
77 3:15 pm St. Paul's Grass Ridgewood 2 HGR Lacrosse Green 7-6
78 3:30 pm Garrison Forest 1 Brady's Bunch Elite 2017/18 T2 2017 10-4
Round 4 - Thursday, July 17
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
79 4:30 pm JHU Homewood SweetLax Team WA 2015 Chinooks 14-3
80 4:30 pm JHU 2 Team Turnpike 2 Carolina Elite 2-13
81 4:30 pm Unitas Dukes 1 Blue Mountain 11-1
82 4:30 pm Towson 2 Tri-State White 2016 380 Lax 12-3
83 4:30 pm St. Paul's Turf 1 Tri-State Silver Red and Black Elite 4-6
84 4:30 pm St. Paul's Turf 2 HGR Lacrosse Blue 1763 Lacrosse Club 2015 12-4
85 4:30 pm St. Paul's Grass Brady's Bunch Elite Tri-State Blue 17-3
86 5:00 pm Garrison Forest 1 Tidewater Riptide Norfolk Academy 14-4
87 5:00 pm Garrison Forest 2 Team 24 BattleLax 13-8
88 5:45 pm JHU Homewood Dukes 2 Team Turnpike ELITE-2015 9-10
89 5:45 pm JHU 2 Long Island 1 Tri-State Gold 2015 4-8
90 5:45 pm Unitas Team Texas Excell Storm 7-9
91 5:45 pm Towson 2 Fog City Paragon Elite 12-7
92 5:45 pm St. Paul's Turf 1 Celtic Cross Team NMS Venom 5-6
93 5:45 pm St. Paul's Turf 2 Team West Coast Team America 7-8
94 6:15 pm Garrison Forest 1 Team Chesapeake Team WA 2016 Sockeyes 4-8
95 6:15 pm Garrison Forest 2 Gilman HGR Lacrosse Green 8-9
96 7:00 pm JHU Homewood Long Island 2 Dixie All-Stars 6-3
97 7:00 pm JHU 2 Team WA 2017 Coho's T2 2017 13-9
98 7:00 pm Unitas Tri-State Grey Brady's Bunch Elite 2017/18 2-11
99 7:00 pm St. Paul's Turf 1 Blue Mountain Jr Team America 2 4-6
100 7:00 pm St. Paul's Turf 2 Ridgewood 2 Long Island 3 7-3
101 8:15 pm JHU Homewood Excell Storm Jr 1763 Lacrosse Club 2017 8-11
102 8:15 pm JHU 2 Red and Black Elite Jr Long Island Jr 3-7
103 8:00 pm Unitas Tri-State Navy Brady's Bunch Elite 2017/18 7-3
104 9:00 pm Unitas Triad Elite Lacrosse Ridgewood 1 2-11
Round 5 - Friday, July 18
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
105 8:00 am JHU Homewood Dukes 1 Tri-State Silver 12-2
106 8:00 am JHU 2 Blue Mountain HGR Lacrosse Blue 10-6
107 8:00 am Unitas Team Turnpike 2 1763 Lacrosse Club 2015 6-3
108 8:00 am Towson 2 Carolina Elite Norfolk Academy 14-3
109 8:15 am St. Paul's Turf 1 Tidewater Riptide Red and Black Elite 13-1
110 8:15 am St. Paul's Turf 2 Long Island 1 Team Chesapeake 9-5
111 8:15 am St. Paul's Grass Fog City Team WA 2016 Sockeyes 9-6
112 8:15 am Garrison Forest 1 Tri-State Gold 2015 Team Texas 9-4
113 8:15 am Garrison Forest 2 Ridgewood 1 Paragon Elite 9-8
114 9:15 am JHU Homewood Team WA 2015 Chinooks Tri-State White 2016 4-7
115 9:15 am JHU 2 Team 24 Dixie All-Stars 18-5
116 9:15 am Unitas Team Turnpike ELITE-2015 Celtic Cross 14-0
117 9:15 am Towson 2 Triad Elite Lacrosse Excell Storm 3-2
118 9:30 am St. Paul's Turf 1 SweetLax Long Island 2 12-2
119 9:30 am St. Paul's Turf 2 Brady's Bunch Elite 380 Lax 10-6
120 9:30 am St. Paul's Grass 1763 Lacrosse Club 2017 Tri-State Grey 11-9
121 9:30 am Garrison Forest 1 Dukes 2 Ridgewood 2 15-2
122 9:30 am Garrison Forest 2 Tri-State Blue BattleLax 1-12
123 10:30 am JHU Homewood Team America HGR Lacrosse Green 7-3
124 10:30 am JHU 2 Gilman Long Island 3 10-4
125 10:30 am Unitas Blue Mountain Jr T2 2017 5-9
126 10:30 am Towson 2 Tri-State Navy Long Island Jr 4-8
127 10:45 am St. Paul's Turf 1 Brady's Bunch Elite 2017/18 Team America 2 11-4
128 10:45 am St. Paul's Turf 2 Tri-State Grey Team WA 2017 Coho's 6-14
129 10:45 am Garrison Forest 1 Excell Storm Jr Red and Black Elite Jr 2-9
130 10:45 am Garrison Forest 2 Team West Coast Team NMS Venom 11-7
Playoff Schedule
Round 6 - Friday, July 18
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
131/CB1 1:00 pm JHU Homewood Dukes 1 Fog City 9-0
132/CB2 1:00 pm JHU 2 Carolina Elite Long Island 1 6-7
133/TB1 1:00 pm Unitas HGR Lacrosse Blue Team WA 2016 Sockeyes 7-9
134/TB2 1:00 pm Towson 2 Red and Black Elite Excell Storm 8-7
135/CB3 1:00 pm St. Paul's Turf 1 Tri-State Gold Tidewater Riptide 8-7
136/CB4 1:00 pm St. Paul's Turf 2 Ridgewood 1 Blue Mountain 9-4
137 1:00 pm St. Paul's Grass 1763 Lacrosse Club Team Chesapeake 2-7
138/TB3 1:00 pm Garrison Forest 1 Team Texas Norfolk Academy 8-7
139/TB4 1:00 pm Garrison Forest 2 Paragon Elite Team Turnpike 2 9-8
140/CB5 2:15 pm JHU Homewood Tri-State White Ridgewood 2 9-5
141/CB6 2:15 pm JHU 2 Team 24 Dukes 2 3-10
142 2:15 pm Unitas Tri-State Silver Triad Elite Lacrosse 6-4
143/TB5 2:15 pm Towson 2 Brady's Bunch Elite Gilman 13-2
144/TB6 2:15 pm St. Paul's Turf 1 Long Island 2 Team NMS Venom 12-4
145/CB8 2:15 pm St. Paul's Turf 2 Team America SweetLax 1-9
146/CB7 2:15 pm St. Paul's Grass Team Turnpike ELITE-2015 BattleLax 13-4
147/TB8 2:15 pm Garrison Forest 1 HGR Lacrosse Green Team WA 2015 Chinooks 1-10
148/TB7 2:15 pm Garrison Forest 2 Team West Coast Dixie All-Stars 6-5
149 3:30 pm JHU Homewood 380 Lax Long Island 3 7-5
150 3:30 pm JHU 2 Brady's Bunch Elite 2017/18 Red and Black Elite Jr 9-5
151 3:30 pm Unitas Tri-State Grey Excell Storm Jr 7-8
152 3:30 pm Towson 2 Blue Mountain Jr Tri-State Navy 6-3
153 3:30 pm St. Paul's Turf 1 T2 2017 Long Island Jr 3-8
154 3:30 pm St. Paul's Turf 2 Team WA 2017 Coho's 1763 Lacrosse Club 2017 15-2
155 4:20 pm Unitas Team America 2 Excell Storm Jr 7-1
156 3:30 pm Garrison Forest 1 Tri-State Blue Celtic Cross 7-5
Round 7 - Friday, July 18
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
157/TB9 5:00 pm JHU Homewood Team WA 2016 Sockeyes Brady's Bunch Elite 6-11
158/TB10 5:00 pm JHU 2 Red and Black Elite Long Island 2 10-3
159/CB9 5:00 pm Unitas Dukes 1 Tri-State White 9-8
160/CB13 5:00 pm Towson 2 Fog City Ridgewood 2 7-0
161/CB10 5:00 pm St. Paul's Turf 1 Long Island 1 Dukes 2 7-5
162/CB11 5:00 pm St. Paul's Turf 2 Tri-State Gold Team Turnpike ELITE-2015 10-11
163/CB14 5:00 pm St. Paul's Grass Carolina Elite Team 24 15-4
164/TB13 5:30 pm Garrison Forest 1 HGR Lacrosse Blue GIlman 8-3
165/TB12 5:30 pm Garrison Forest 2 Paragon Elite Team WA 2015 Chinooks 7-11
166/TB11 6:00 pm JHU Homewood Team Texas Team West Coast 9-11
167 6:00 pm JHU 2 380 Lax Celtic Cross 9-4
168/TB14 6:00 pm Unitas Excell Storm Team NMS Venom 5-2
169 6:00 pm Towson 2 1763 Lacrosse Club Triad Elite Lacrosse 5-6
170/CB15 6:00 pm St. Paul's Turf 1 Tidewater Riptide BattleLax 11-3
171/CB16 6:00 pm St. Paul's Turf 2 Blue Mountain Team America 2-5
172 6:30 pm Garrison Forest 1 Team Chesapeake Tri-State Silver 7-2
173/TB16 6:30 pm Garrison Forest 2 Team Turnpike 2 HGR Lacrosse Green 8-10
174/CB12 7:00 pm JHU Homewood Ridgewood 1 SweetLax 7-6 (ot)
175 7:00 pm JHU 2 Tri-State Grey Long Island Jr 1-15
176 7:00 pm Unitas Blue Mountain Jr Excell Storm Jr 8-2
177 7:00 pm St. Paul's Turf 1 Team WA 2017 Coho's Tri-State Navy 9-4
178/TB15 7:00 pm St. Paul's Turf 2 Norfolk Academy Dixie All-Stars 7-8
179 8:00 pm Unitas Long Island 3 Tri-State Blue 8-5
180 8:00 pm JHU Homewood Team America 2 1763 Lacrosse Club 2017 4-2
181 8:15 pm JHU 2 T2 2017 Red and Black Elite Jr 6-8
182 9:00 pm JHU Homewood Brady's Bunch Elite 2017/18 1763 Lacrosse Club 2017 cnld.
183/CB17
Semifinal
9:15 pm Unitas Dukes 1 Team Turnpike ELITE-2015 14-4
184/CB18
Semifinal
9:00 pm JHU Homewood Long Island 1 Ridgewood 1 6-8
Round 8 - Saturday, July 19
Game # Time Site Team 1 Team 2 Score
185/CB19 8:30 am JHU Homewood Tri-State White Tri-State Gold 5-7
186/CB20 8:30 am JHU 2 Dukes 2 SweetLax 8-6
187/CB21 8:30 am Unitas Fog City Tidewater Riptide 6-4
188/CB22 8:30 am Towson 2 Ridgewood 2 BattleLax 2-6
189/CC1 8:45 am St. Paul's Turf 1 Long Island Jr. Red and Black Elite Jr 7-5
190/CC2 8:45 am St. Paul's Turf 2 Team WA 2017 Coho's Brady's Bunch Elite 2017/18 8-7
191 8:45 am St. Paul's Grass 1763 Lacrosse Club 2015 Long Island 3 10-6
192/CB23 8:45 am Garrison Forest 1 Carolina Elite Team America 7-5
193/CB24 8:45 am Garrison Forest 2 Team 24 Blue Mountain 7-8
194/TB19 9:45 am JHU Homewood Team WA 2016 Sockeyes Team Texas 10-3
195/TB20 9:45 am JHU 2 Long Island 2 Paragon Elite 6-7
196/TB21 9:45 am Unitas HGR Lacrosse Blue Dixie All-Stars 10-5
197/TB22 9:45 am Towson 2 Gilman Norfolk Academy 3-8
198/CC3 10:00 am St. Paul's Turf 1 Long Island Jr. Team WA 2017 Coho's 9-3
199/CC4 10:00 am St. Paul's Turf 2 Red and Black Elite Jr. T2 2017 6-7
200 10:00 am St. Paul's Grass Tri-State Silver Celtic Cross 9-8
201/TB23 10:00 am Garrison Forest 1 Excell Storm HGR Lacrosse Green 6-7
202/TB24 10:00 am Garrison Forest 2 Team NMS Venom

Team Turnpike 2

9-10 (ot)
203 11:00 am JHU Homewood 380 Lax Team Chesapeake 5-9
204/CC5 11:00 am JHU 2 1763 Lacrosse Club 2017 Blue Mountain Jr 11-7
205/CC6 11:00 am Unitas Team America 2 Tri-State Navy 2-8
206/CC7 11:00 am Towson 2 Tri-State Grey Excell Storm Jr 10-7
207/TB17 11:15 am St. Paul's Turf 1 Brady's Bunch Elite Team West Coast 12-8
208/TB18 11:15 am St. Paul's Turf 2 Red and Black Elite Team WA 2015 Chinooks 7-8
209 11:15 am St. Paul's Grass Tri-State Blue Triad Elite Lacrosse 1-11
210/CB25 12:00 pm JHU 2 Team Turnpike ELITE-2015 Long Island 1 1-9
211/CB26
Champ.
12:15 pm JHU Homewood Dukes 1 Ridgewood 1 9-3
212/TB25 12:15 pm St. Paul's Turf 1 Brady's Bunch Elite Team WA 2015 Chinooks 1-0*
forfeit

 

 

 

© 2014 Championship Lacrosse Camps, Inc.

Return to Top